Corroboree Awards
Each season Corroboree awards a number of trophies and certificates to athletes for outstanding results and effort. Overall club awards include Girl and Boy Club Champions and the Best Club Person. Age group awards include Age Champion (athlete with the most club best results for the season) and Most Improved (athlete with the highest number of personal bests). Athletes achieving the best result in each event in their age group are also presented with “Centre Best” certificates. All athletes in attendance at the Presentation Day are provided with a “Consistent Effort” medal.
Awards for season 2022-23
Lauren Boden Girls Club Champion: Lulu Marcelo (U13)
Kosta Kouparitsas Boys Club Champion: Arthur Giason (U10)
Bacchus Best (Most Personal Bests)
U6-U8: Celia Jardine (U8) 20 PBs
U9+: Tompson Frazer (U14) 25 PBs
Coaches Encouragement Awards:
U6-U8: Celia Jardine & Jasper Cooper
U9-U17: Lucy Findlay & Tompson Frazer
Corroboree Spirit Award:
U14 Boys age group: Brayden Worth, Casper Russell, Henry Martin, Isaac Cooper, Lachlan Davenport, Lachlan Morrison, Luke Peek, Tompson Frazer
John Hunt (Best Club Person) Award: David Boshier
Corroboree Hall of Fame inductees: Anna Flanagan and John Hunt
Life Membership Awarded: Garry Stevens
Peter Boden U6-U8 Teams Challenge Champions (2020-21 to 2022-23)
Mick Morris ACT Relay Champions (2020-21 to 2022-23)
Dennis Goodwin U9-U13 State Champions (2021-22)
Read theĀ 2022-23 Yearbook
Club Captains
Club Captains | Vice-Captains |
---|---|
Laura Davidson Joshua Morrison |
Ana Boshier Mia Zasiadczyk Luke Peek Henry Martin |
Age Group Champions & Most Improved
Girls |
Boys |
Under 6 Age Champion: Stella Peersman Most Improved: Harper Brown |
Under 6 Age Champion: Fletcher Kitchin Most Improved: Elias Rider & Calvin Whitehead |
Under 7 Age Champion: Maddison Pantos Most Improved: Anya Dale & Harriet Slater |
Under 7 Age Champion: Isaac Mailer Most Improved: Ruairi Parrington & Teddy Stapper |
Under 8 Age Champion: Maya Alcantara Most Improved: Ceila Jardine |
Under 8 Age Champion: Tommy Hayes Most Improved: Charlie Potticary |
Under 9 Age Champion: Esther Parrington Most Improved: Riley Garwood |
Under 9 Age Champion: Zane Stewart Most Improved: Avery Stapper |
Under 10 Age Champion: Mahli Gafa Most Improved: Emily Ellinger |
Under 10 Age Champion: Arthur Giason Most Improved: Maverick Pearson |
Under 11 Age Champion: Charlotte Karl Most Improved: Lucy Findlay |
Under 11 Age Champion: James Stein Most Improved: Jack Foley & Rafe Skinner |
Under 12 Age Champion: Rachel Giason Most Improved: Olivia Davenport |
Under 12 Age Champion: Lachlan Stevens Most Improved: Magnus da Costa & Emmanuel Allen |
Under 13 Age Champion: Lulu Marcelo Most Improved: Amelia Skinner |
Under 13 Age Champion: Elijah Whittle Most Improved: Elliott Burrell |
Under 14 Age Champion: Abbey Sparkman Most Improved: Tahlia Chambers & Edith McKerracher |
Under 14 Age Champion: Brayden Worth Most Improved: Tompson Frazer |
Under 15 Age Champion: Laura Davidson Most Improved: Lulu Schofield |
Under 16 Age Champion: Joshua Morrison Most Improved: – |